telefon

12 276 34 51 (sek/fax)

e-mail

zste@home.pl

Wszystkie wpisy

Rozdano stypendia Starosty Krakowskiego za rok szkolny 2020/2021. Gratulacje dla 90 uczniów ZSTE w Skawinie!

 

Rozdano stypendia Starosty Krakowskiego

 

1 października br. w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendium Starosty Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2020/2021.

 

Stypendia Starosty Krakowskiego przyznano aż 90 uczniom Zespołu Szkół Techniczno- Ekonomicznych w Skawinie, w tym 54 uczniom Technikum i 36 Branżowej Szkoły I Stopnia. Te zaszczytne wyróżnienia w imieniu Starosty Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałki wręczał Wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, któremu towarzyszyła Dyrektor ZSTE w Skawinie Krystyna Jędrzejczyk.

 

 

 

Wicestarosta pogratulował nagrodzonym uczniom, życząc im dalszych sukcesów, a także stwierdził, że tak duża ilość przyznanych stypendiów na pewno świadczy o ogromnym potencjale młodzieży ZSTE oraz o bardzo dobrej pracy nauczycieli. Wyraził również nadzieję, że środki finansowe, jakie uczniowie będą otrzymywać w ramach przyznanej nagrody, zostaną wykorzystane na ich rozwój edukacyjny, gdyż taka jest idea tego wyróżnienia. 

 

Z kolei Dyrektor ZSTE Krystyny Jędrzejczyk, składając uczniom gratulacje, podkreśliła, jak bardzo dumna jest z ich osiągnięć, zwłaszcza że aby otrzymać stypendium, uczniowie musieli uzyskać na koniec roku szkolnego co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania oraz oceny z zajęć edukacyjnych, których średnia wynosiła odpowiednio 4,9 w Technikum i 4,5 w Branżowej Szkole I Stopnia.

 

Dyrektor Krystyna Jędrzejczyk zauważyła, że wyniki nagrodzonych uczniów często były o wiele wyższe, czego przykładem są sukcesy uczennicy Technikum Magdaleny Żylińskiej, której średnia ocen za ubiegły rok szkolny wynosiła 5,82, oraz uczennicy Branżowej Szkoły I Stopnia Hiacynty Brożek, która uzyskała średnią ocen 5,15. 

Uroczystość wręczenia dyplomów stypendium Starosty Krakowskiego zakończyła się wspólną fotografią, po której zrobieniu stypendystom po raz kolejny złożono gratulacje oraz głośnymi brawami wyrażono uznanie za ich osiągnięcia.

Przeczytaj

„Chorzy Na Historię ZSTE Skawina” w Warszawie – nagroda dla naszych uczniów za udział w konkursie historycznym: „Niezwyciężeni 1918-1921. Obrońcy Ojczyzny 1920” – za film dokumentalny poświęcony Janowi Muszyńskiemu, urodzonemu w Skawinie legioniście.

W dniach 23-27.09.2021 r. gościliśmy w stolicy w ramach udziału warsztatów filmowych i finałowej gali wręczenia nagród w ogólnopolskiego konkursu historycznego „Niezwyciężeni 1918-1921. Obrońcy Ojczyzny 1920”, który był zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej .

 

 

Pasjonaci historii: Tomasz Lenda, Kamil Okarmus, Bartek Wojtasik uczniowie Technikum w ZSTE w Skawinie z kl. 3IP – uczący się w zawodzie  technik informatyk, zajęli III miejsce , za film dokumentalny poświęcony Janowi Muszyńskiemu, urodzonemu w Skawinie legioniście który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920, za zasługi dla budowy niepodległej Polski został odznaczony Krzyżem Niepodległości.

 

 

Opiekunem uczniów był – Pan mgr Piotr Kazana – nauczyciel historii w naszej szkole.

Bardzo dziękujemy Panu mgr Czesławowi Gąsiorowskiemu – dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Skawinie za okazaną pomoc.

 

 

⬇️⬇️⬇️Link do filmu⬇️⬇️⬇️

Niezwyciężony Jan Muszyński (1894-1944)

https://youtu.be/9p-KKmP8t_M

 

👉Były to mega pracowite dni, gratulacje raz jeszcze!

 

 

 

Przeczytaj

Na historyczno – turystycznym szlaku. 3 miejsce naszego patrolu „XAWERY w XI Rajdzie Szlakami Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK – relacja i krótki film.

3 miejsce w XI Rajdzie Szlakami Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego 1 PSP AK

 

Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=xWo8904CjDU&t=2s

 

 

W słoneczny weekend 10-12 września 2021 r. wsiedliśmy do wehikułu czasu, który przeniósł nas do realiów trudnych czasów okupacji. A wszystko to za sprawą XI Rajdu Szlakami Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w którym wzięli udział nasi uczniowie. W tym roku impreza odbyła się w Rytrze i na szlakach malowniczego, powoli złocącego się, Beskidu Sądeckiego. Nasz patrol o kryptonimie „Xawery”, współtworzony z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Skawinie, zakończył imprezę na wysokim 3 miejscu. Jego patronem był Jan Freisler ps. „Xawery”, sportowiec, kurier Polskiego Państwa Podziemnego i partyzant Oddziału Partyzanckiego 9 kompanii III batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (więcej na jego temat przeczytasz tutaj):

 

https://twojsacz.pl/jan-freisler-1914-1964-kurier-niezlomny/ 

 

 

 

Była to kolejna niesamowita lekcja historii, podana nieszablonowo w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Każdy z 8 patroli zmierzył się na trasie z licznymi wymagającymi zadaniami z zakresu wiedzy historycznej, kartograficznej, terenoznawstwa, geograficznej czy pierwszej pomocy. W dwa dni pokonaliśmy 40 kilometrów aby poznać realia życia w czasie okupacji.

 

Po drodze spotykaliśmy konspiratorów, partyzantów, kurierów Polski Podziemnej, ale również konfidentów Gestapo oraz liczne niemieckie i słowackie patrole. Przy każdym spotkaniu należało zachować zasady konspiracji, aby z sukcesem wykonać swoja misję nie doprowadzając do „wsypy”.  Ta niesamowita podróż w czasie nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób i instytucji.

 

Za świetną zabawę i zastrzyk historycznej wiedzy dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej – oddział w Krakowie, Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK z Słopnic, Gminie Rytro oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Rytrze gdzie podczas rajdu mieściła się nasza baza noclegowa. 

 

Trasa pierwszy dzień: Rytro – Połom – Wietrzne Dziury – Wielka Przehyba – Schronisko PTTK na Przehybie – Hala Konieczna – Rytro.

Drugi dzień: Rytro – Zamczysko – Cyrla – Makowica – Życzanów – Rytro.

 

mgr Piotr Kazana

nauczyciel historii

Przeczytaj