Akredytacja Erasmusa – I edycja – WŁOCHY- staże / praktyki zawodowe – rozpoczynamy działania. Informacja o projekcie
Projekt nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000009800
jest realizowany przez Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie
w ramach Akredytacji Erasmusa nr: 2020-1-PL01-KA120-VET-095467
w sektorze: Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Dzięki uzyskanej Akredytacji Erasmusa ZSTE w Skawinie, jako instytucja posiadająca ponad 90 lat doświadczenia we wdrażaniu programów edukacyjnych, w tym w szczególności w realizacji szkolenia i kształcenia zawodowego, mająca okazję zrealizować w latach 2018-2020 dwie inicjatywy dedykowane przygotowaniu i realizacji zagranicznych praktyk i staży zawodowych, w latach 2021-2027 będzie wnioskować o środki z Programu Erasmus+ na uproszczonych zasadach.
Wśród celów Akredytacji Erasmusa ZSTE w Skawinie znajdują się:
- Rozwój kontaktów międzynarodowych – pogłębienie 4 dotychczasowych i ustanowienie min. 6 nowych partnerstw z podmiotami wybranych branży za granicą.
- Umiędzynarodowienie i rozwój programów kształcenia zawodowego dla 5 zawodów spośród kształconych w ZSTE, w tym stworzenie do 2027 możliwości odbycia zagranicznych praktyk/staży zawodowych dla przynajmniej 300 uczniów.
- Wzrost kompetencji zawodowych, językowych i społecznych 300 uczniów, dzięki odbyciu przez nich praktyk w środowisku międzynarodowym.
- Aktywizacja zawodowa oraz społeczna, a co za tym idzie ograniczenie ryzyka wykluczenia społecznego poprzez włączenie w ramach projektów przynajmniej 100 uczniów o mniejszych szansach.
- Rozwój kompetencji kadry ZSTE w zakresie organizacji i realizacji programów mobilności zagranicznej współfinansowanych ze środków UE – włączenie w proces przynajmniej 10 pracowników ZSTE.
- Wymiana dobrych praktyk bazująca na modelu porównawczym przynajmniej 3 rynków, przy uwzględnieniu sektora VET oraz rynku pracy.
- Wykorzystanie przez ZSTE i nauczycieli poznanych w ramach wymiany dobrych praktyk metod i narzędzi kształcenia dla stworzenia przynajmniej 2 programów interdyscyplinarnych z użyciem j. angielskiego.
- Wzrost atrakcyjności ZSTE oraz kontynuacja budowy jego europejskiego wymiaru w oparciu o rozwój uczniów, kadry i posiadane partnerstwa.
Cele projektu:
Cel główny projektu:
2021-1-PL01-KA121-VET-000009800 (1. edycji Akredytacji Erasmusa): umiędzynarodowienie programu kształcenia zawodowego ZSTE, poprzez zapewnienie 34 uczniom kompleksowego pełnego wsparcia w zakresie przygotowania i udziału w zagranicznych praktykach/stażach zawodowych.
Hybrydowe (ilościowo-jakościowe) cele szczegółowe:
- Stworzenie 34 miejsc odbywania praktyk i staży zawodowych we włoskich firmach branży hotelarskiej, gastronomiczno-cukierniczej, informatycznej oraz logistycznej.
- Przygotowanie i realizacja mobilności dla 26-osobowej grupy uczestników kształcących się w ramach zawodów: Technik hotelarstwa, Technik informatyk, Technik logistyk oraz zawodów Kucharz i Cukiernik.
- Wzrost kompetencji zawodowych, językowych i społecznych uczniów dzięki odbyciu przez nich praktyk w środowisku międzynarodowym.
- Aktywizacja zawodowa i społeczna 34 uczestników i pośrednio innych uczniów ZSTE, stanowiąca w istocie cel w perspektywie długoterminowej.
- Ograniczenie ryzyka wykluczenia społecznego poprzez włączenie w ramach projektu przynajmniej 15 uczniów o mniejszych szansach.
- Nabycie przez ZSTE doświadczenia w zakresie organizacji i realizacji programów mobilności zagranicznej współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
- Rozwój kontaktów międzynarodowych na rzecz uatrakcyjnienia inicjatyw ZSTE w przyszłości.
- Wykorzystanie przez Szkołę i nauczycieli nowopoznanych w ramach wymiany dobrych praktyk metod zarządzania placówką, projektami, nauczania i przekazywania wiedzy i wartości europejskich.
- Wzrost atrakcyjności ZSTE poprzez kontynuację procesu budowy jego europejskiego wymiaru jako placówki koncentrującej się na wszechstronnym rozwoju ucznia, otwieraniu na Europę oferty edukacyjnej, jak również umożliwieniu mu odbycia praktyk w ramach mobilności zagranicznych.
Zakres wsparcia dla uczestnika projektu:
- Kursy przygotowujące do mobilności:
- • obszar wdrożenia językowego z zakresu języka angielskiego branżowego w wymiarze 30 godzin oraz języka włoskiego podstawowego w wymiarze 10 godzin, prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów;
- • obszar przygotowania pedagogiczno-motywacyjnego w wymiarze 10 godzin;
- • obszar przygotowania kulturowego, obejmującego zapoznanie z włoską kulturą, historią, ideą wielokulturowości, współpracy międzynarodowej, tolerancji i zrozumienia międzykulturowego, w wymiarze 10 godzin;
- • obszar przygotowania organizacyjnego dot. kwestii formalno-organizacyjnych przed wyjazdem, w wymiarze 10 godzin.
2. 2-tygodniowe mobilności zagraniczne, obejmujące podróż i pobyt we Włoszech, w trakcie którego uczniowie pod opieką nauczycieli-opiekunów odbędą 10-dniowe (10 dni roboczych) praktyki/staże zagraniczne we włoskich przedsiębiorstwach wybranych branży, a także wezmą udział w elementach programu edukacyjno-kulturowego w ramach zorganizowanych form czasu wolnego (wycieczki, wizyty, aktywności kulturowe w czasie wolnym po pracy oraz w weekendy).
3. Certyfikacja i walidacja efektów uczenia się, w ramach których osiągnięte przez uczniów kompetencje i kwalifikacje zostaną potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami oraz uznane przez ZSTE w ramach realizowanego procesu kształcenia zawodowego.
Projekt nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000009800
jest realizowany przez Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie w ramach Akredytacji Erasmusa nr:
2020-1-PL01-KA120-VET-095467 w sektorze: Kształcenie i szkolenia