telefon

12 276 34 51 (sek/fax)

e-mail

zste@home.pl

Warsztaty geologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim – 2ERP w Instytucie Nauk Geologicznych UJ!

W dniu 25.05.2022r klasa 2 ERP wzięła udział w warsztatach geologicznych

w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Warsztaty składały się z dwóch części: wykładu oraz ćwiczeń.

 

Tak pisze o tym wydarzeniu jedna z uczestniczek. Zamieszczam wybrane fragmenty Jej sprawozdania:

 

 

„W dniu 25.05.2022 r. o godzinie 8:11 wyjechaliśmy, z grupą rozszerzenia i podstawy z geografii, na wycieczkę edukacyjną na Uniwersytet Jagielloński na wydział geografii i geologii w Krakowie. Dotarliśmy tam, dzięki komunikacji miejskiej. Po dotarciu na miejsce podzielono nas na dwie grupy, każda liczyła równo dwanaście osób. Jedną skierowano na wykład profesora UJ, a drugą na warsztaty z doktorantką tej uczelni, następnie miała nastąpić zamiana. Na wykładzie dowiedzieliśmy się czym jest geologia. Profesor za pośrednictwem prezentacji omówił jakie pierwiastki występują we wnętrzu Ziemi oraz jakie jest ich zastosowanie w życiu codziennym (…..)

 

Prowadzący wspominał również z jakich pierwiastków jest zbudowany telefon komórkowym. (…..). Następnym etapem przemówienia był temat wulkanów.(….) Czym są, jak dochodzi do wybuchu, gdzie występują największe wulkany na świecie oraz jaka jest ich budowa, typy wulkanów i skład magmy, a także gazów, które się z nich wydobywają. Po zamianie grup, doktorantka geologii wytłumaczyła nam, czym jest petrologia. (….)

 

Oddzielnym tematem były kryształy. Piękne kamienie, różnego koloru i struktury, przykładowo kwarc różowy, (który według przynosi szczęście w miłości), siarka, kwarc biały, a także korund. Poznaliśmy również czym jest skala Mohsa.(…) Następnie zostaliśmy podzieleni na trzyosobowe grupy i otrzymaliśmy tace z różnymi rodzajami skał. Naszym zadaniem było je pogrupować do odpowiednich kategorii. Nauczyło nas to patrzenia na skały pod kątem ich pochodzenia i budowy. Po zakończeniu grupowania doktoranta sprawdzała czy prawidłowo pogrupowaliśmy, a jeśli ktoś miał problem to z chęcią pomagała. Na koniec pożegnaliśmy wszystkich i udaliśmy się do wyjścia.

 

Niesamowitym doświadczeniem było trzymać w rękach skałę, która liczyła ponad trzysta milionów lat. Jest to historia namacalna planety, na której żyjemy.
Z warsztatów wyszliśmy pełniejsi o nowe doświadczenia oraz wiedzę, która z pewnością nam się przyda w życiu codziennym, a także na maturze. Do Skawiny wróciliśmy, tak jak wcześniej, komunikacją miejską. O 12:10 byliśmy na miejscu, przez co zdążyliśmy na ostatnią lekcję w szkole, która zaczynała się o 12:25.”

 

Należy zaznaczyć, że udział w warsztatach był dobrowolny, mogło w nich uczestniczyć max. 30 uczniów. Limit miejsc wykorzystała klasa 2 ERP. Następne warsztaty dopiero w przyszłym roku szkolnym. Opiekę nad uczniami sprawowały: mgr Anna Lang (geografia) oraz mgr Ewa Gawin ( chemia, geografia)