telefon

12 276 34 51 (sek/fax)

e-mail

zste@home.pl

Hamlet w teatrze im. J. Słowackiego widziany oczami uczniów klasy 2BM.

W ubiegły piątek klasa 2BM pod opieką p. Justyny Gerc-Tobiczyk – nauczyciela j. polskiego i wychowawczyni – p. Jadwigi Łagosz, obejrzała spektakl będący współczesną interpretacją sztuki Szekspira ,,Hamlet’’ . Przedstawienie niełatwe w analizie, jak przyznali uczniowie, stanowiące pole do interpretacji w zakresie różnych wątków, pokazuje ponadczasową wersję ważnych dla człowieka kwestii w bardzo niekonwencjonalnym, modernistycznym wydaniu.

 

Scena pokryta piachem, a życie bohaterów toczy się w ustawionych między stoczniowymi kontenerami kabinach z pleksi. Pośrodku sceny leży ogromny, pokryty folią przedmiot. Kiedy Hamlet odwinie go, spod warstwy plastiku wyłoni się Duch jego ojca, a także leżąca dłoń , jakby urwana ze zdewastowanego pomnika. Na scenie pojawiają się brygady antyterrorystyczne, czy też tajne służby- trudno powiedzieć- wpadają do Hamleta w czarnych kombinezonach i dość brutalnie obchodzą się z przyjacielem z młodości. Aktorzy korzystają z nowoczesnych gadżetów jak kamery czy smartfony .

 

Spektakl w niesamowitej scenografii ,wykorzystującej elementy filmowe i dramatyczną oprawę muzyczną z pewnością nie pozostawia widzów bez dalszych pytań. Co na to powiedziałby sam Szekspir ? Uczniowie przyznali , że czekają na ciąg dalszy interpretacji dzieła w szkole na lekcji.

 

Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły także przepiękne wnętrza teatru w eklektycznym i neobarokowym stylu z licznymi złoconymi zdobieniami ,czerwonymi dywanami i wspaniałym żyrandolem nad widownią. Oryginalny tekst dzieła Szekspira w angielskiej wersji językowej można było śledzić na telebimach. Podświetlony gmach teatru wieczorową porą wyglądał magicznie !