telefon

12 276 34 51 (sek/fax)

e-mail

zste@home.pl

Historia szkoły

To już ponad 90 lat jak w Skawinie istnieje szkolnictwo zawodowe. 

 

Niektórzy powiedzą, że to mało. Nawet, że to nic.

Ale 90 lat w perspektywie ludzkiego życia to dużo. To okres, który czasami przekracza jedno ludzkie życie. Któż, bowiem pamięta, że dawniej szkoła mieściła się w niepozornym, szarym niskim budynku przy ul. Żwirki i Wigury. A przecież z tym miejscem związanych było mnóstwo młodych serc i umysłów. Od czasu jej powstania zmieniło się niemal wszystko począwszy od kształtu państwowości polskiej, a skończywszy na poziomie wiedzy. Na historii naszej szkolnej społeczności odbijały się piętnem dziejowe zawieruchy, ewoluujące trendy umysłowe, krystalizowały się zwyczaje podtrzymywane przez kolejne pokolenia nauczycieli i uczniów- słowem tworzyła się tradycja nadającą tożsamość Szkole.

 

Dzisiaj szkoła kojarzy się z zespołem zabudowań mieszczących się w Skawinie przy ul. M. Kopernika 13, gdzie funkcjonuje zaledwie od 1970 roku. Może znowu niektórzy zapytają czy zaledwie skoro kształci już kolejne pokolenia, a na wywiadówki przychodzą byli uczniowie. Czas, bowiem upływa nieubłaganie. Zaczynaliśmy skromnie – od jednego oddziału. Dopiero potem przyszła kolej na Technikum Elektryczne, Mechaniczne, Liceum Zawodowe, Ekonomiczne, Handlowe, Techniczne, Profilowane. Można, więc powiedzieć, że naprawdę zmieniło się wszystko.

 

Ale czy na pewno?

Pozostało przecież jedno doświadczenie razem spędzone chwile; i te w latach 20-tych ubiegłego i te u zarania XXI wieku. To młodość, bez względu na to czy dawno miniona, czy wciąż przeżywana, łączy nas w jedną wspólnotę. Ale nie zapomnijmy, że w tej wspólnocie są też nauczyciele, administracja i inni pracownicy szkoły. Ich twarze, sylwetki, nazwiska – to cząstka naszego życia.

 

Cząstka, która wciąż powraca – czasami w rozmowach, przypadkowych spotkaniach a czasami po prostu się zamyślimy nad tym, jak było dawniej………

 

Tekst na podstawie opracowania wydanego z okazji 70-lecia szkolnictwa zawodowego w Skawinie

autorstwa Czesława Gąsiorowskiego & Zbigniewa Stawarza.