telefon

12 276 34 51 (sek/fax)

e-mail

zste@home.pl

Wymiana polsko – niemiecka

 

15 września 2019 roku, w ramach drugiej tury wymiany, do Zespołu Szkół Techniczno -Ekonomicznych w Skawinie przyjechało 14 uczniów ze szkoły Walter – Klingenbeck – Schule Staatliche Realschule Taufkirchen pod opieką Janiny Rolki i Floriana Attenbergera oraz przedstawiciela JBS – niemieckiej organizacji młodzieżowej: Daniela Bodyła. Do grupy niemieckiej dołączyło 15 uczniów z ZSTE w Skawinie pod opieką Andrzeja Spyrki oraz Marii Menert – Jastrzębskiej. Głównym punktem wymiany polsko-niemieckiej była realizacja programu STEM.

 

W ramach programu STEM uczniowie brali udział w warsztatach opartych na nowoczesnych technologiach IT, organizowanych w siedzibie firmy Kreatech. Podczas zajęć w mieszanych zespołach polsko-niemieckich uczestnicy konstruowali i programowali roboty z klocków LEGO w programie NXT. Uczniowie nauczyli się korzystać z drukarki 3D, wykorzystywali też programy graficzne do opracowania i projektowania breloczków oraz koszulek z nadrukiem własnego pomysłu. Każdy uczestnik miał również za zadanie opracować kartkę pocztową z wykorzystaniem zdjęć miasta Krakowa. Młodzież uczestniczyła także w warsztatach z konstruowania w Minecraft’cie, poznawania świata w technologii VR
i dowiedziała się jak programować płyty elektroniczne.

 

Ponadto w ramach wspólnej integracji uczniowie grali w kręgle, śpiewali piosenki w narodowych językach a także zwiedzali Kraków i poznawali bogatą polską kulturę. Młodzież bez problemów pokonywała bariery językowe i zacieśniła kontakty.

 

Ważnym punktem programu była wizyta w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie i spotkanie z Dyrekcją Szkoły. Samorząd szkolny zorganizował powitanie, wspólne zabawy oraz część filmową. Wielu emocji dostarczył również wyjazd do fabryki cukierków „Ciuciu”, podczas którego uczniowie własnoręcznie wykonali lizaki i karmelki.

 

Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki wsparciu władz Starostwa Powiatowego w Krakowie i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Rodziców oraz zaangażowania uczniów i ich opiekunów.